15 Best Things To Buy With SNAP at Target
ZikG / Shutterstock.com
ZikG / Shutterstock.com

In This Article:

In a country where a significant portion of the population (11.4% as of 2020) lives in poverty and the cost of food is soaring, the importance of the Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) cannot be overstated.

Be Aware: SNAP Benefits Available in Your State in 2022
Good To Know: 10 Dollar Store Items That Aren't Even Worth the Buck

Rolled out in 1933 during the height of the Great Depression, SNAP was created to support farmers who had fallen upon hard times. Nearly 90 years later, around 42 million Americans are enrolled in SNAP. How much money you get for food via SNAP depends on various eligibility factors, but for many, SNAP benefits are the difference between having a meal on the table and going hungry. Still, there's a big gap between not going hungry and being well nourished.

If you're a Target shopper, you may be wondering how to get the most bang for your SNAP buck while also getting the most nutritious (and tasty!) products. Consider the following 15 must-buy items at Target using SNAP, according to finance and dietary experts, respectively.

bitt24 /
bitt24 /

Good & Gather Organic Milk

  • Price: $3.69

"If you want to drink organic milk, Good & Gather is a solid option, as you'll pay about 58 cents per fluid ounce for this brand compared to 90 cents or more per fluid ounce for other brands," said Julie Ramhold, consumer analyst with DealNews. "You can also purchase it in whole, 2% and 1% varieties, as well and all for the same price, so you can pick the milk that's best for your family."

YelenaYemchuk / Getty Images/iStockphoto
YelenaYemchuk / Getty Images/iStockphoto

Good & Gather Oat Milk

  • Price: $3.49

"If you need alternative milks, Good & Gather has both original and vanilla flavors to ensure that you have one that appeals to your tastes," Ramhold said. "There's an even less sweet oat milk if you're trying to watch your sugar intake. The cost works out to about 55 cents per fluid ounce, whereas you can expect to pay between 58 cents and 78 cents or more per fluid ounce for other brands."

Find Out: Should You Buy Groceries at Walmart?

MSPhotographic / Shutterstock.com
MSPhotographic / Shutterstock.com

Sargento String Cheese

  • Price: $3.99

"String cheese is a decently healthy snack, and this Sargento pack works out to about 33 cents per string cheese," Ramhold said. "They're only 90 calories each, a good source of calcium and protein, and have no added growth hormones or artificial flavors, so they're a snack you can feel good about, especially when paired with some fresh fruit or vegetables."

Shutterstock.com
Shutterstock.com

Better Oats Thick & Hearty Blueberry Muffin Instant Oatmeal

  • Price: $3.19