40 Supermarket Buys That Are a Waste of Money
40 Supermarket Buys That Are a Waste of Money · GOBankingRates

Households across the nation have been pummeled by the COVID-19 pandemic, with income loss and food insecurity being widely felt consequently. According to U.S census data, 26 million adults (or 10.8% of all adults in the country) reported that their household sometimes or often didn’t have enough to eat in the last seven days for the week ending July 7.

Fortunately, federal aid through programs like the Supplemental Nutrition Assistance Program (SNAP) are available, but these come with strict eligibility and purchase restrictions. And even if you do qualify for federal aid, there’s still another crisis to deal with, and that’s the rising cost of food. According to July 14 data from the U.S Bureau of Labor Statistics, prices increased a total of 0.6% in June, with categories like meat, poultry, fish and eggs seeing the biggest spike. The beef index rose by nearly 5%.

At the end of the day, shoppers must get a bit creative in order to save money at checkout. In addition to classic money-saving methods — like clipping and/or downloading coupons, sticking to a budgeted list, shopping seasonally and using a grocery store loyalty card — consumers looking to trim their grocery bill should consider a DIY approach. Many grocery store staples can be bought elsewhere or created in your own kitchen. And in many cases, you won’t only be saving money by getting crafty, you’ll also be packing in more nutritional value.

Here’s a look at 40 supermarket buys that you should skip if you want to save more money on groceries.

Last updated: Aug. 10, 2020

1. Baked Goods

Buying fresh-baked bread or cake while grocery shopping probably sounds (and smells) more appealing than going for a prepackaged solution. It’s also better for your wallet in the long run; you could be paying much more for artisanal bread and other baked goods that can be filled with preservatives, hydrogenated oil and high-fructose corn syrup.

Investing in a bread machine (you can snag a top-rated one on Amazon for around $70), you can make a loaf for as little as 60 cents. Since home baking has surged in popularity during the pandemic lockdowns, you’ll find no shortage of inspiration and #bread community on social media.

2. Baking Mix

A 40-ounce container of Bisquick Pancake & Baking Mix comes at a steep price for what is essentially flour, sugar, baking powder and salt. You might be paying up to 27 cents per ounce for ingredients like hydrogenated oil. Make your own by sifting together 6 cups of flour, 3 tablespoons of baking powder and a tablespoon of salt. Then work in 3/4 cup of shortening, and store the mix in a glass or ceramic canister.